SKLEP W PRZEBUDOWIE - ZŁOŻONE ZAMÓWIENIA NIE BĘDĄ REALIZOWANE

Skarpetki - Rajstopy - Pończochy - Podkolanówki - Sklep internetowy i Hurtownia (hurt) | Skarpetki męskie i damskie dziecięce

Koszyk
Ilość produktów: 0 szt.
Wartość zakupów: 0.00

Rajstopy

źródło: http://pl.wikipedia.org

Rajstopy (albo rajtuzy) to rodzaj garderoby noszonej - głównie przez kobiety - na nogach i dolnej części tułowia. Tym różnią się od pończoch, które okrywają tylko część nogi (zwykle do górnej części uda). Podobnie jak pończochy, są produkowane z nylonu lub podobnych włókien sztucznych. Rajstopy wynaleziono około 1960 roku.

Rajstopy, dostępne w szerokim zasięgu stylów, są numerowane według "denier(den)" albo "dtex". Zakres sięga od 3 (bardzo cienkie) do 20 (standardowe) oraz 30 (pół-przezroczysty), liczba den może jednak sięgać nawet powyżej 100. Oznaczenia "den" i "dtex" odnoszą się do wagi przędzy w gramach, przy standardowej długości: dla den wynosi 9000 metrów, a dla dtex 10000 metrów. W ten sposób 1 Denier to 1g przędzy na 9000 metrów długości.

rajstopyRajstopy mają coraz to bogatszą paletę kolorów, nie mówiąc o wzorach. Począwszy od rajstop w kolorze cielistym lub w odcieniach szarości, skończywszy na jasnych barwach. Większość rajstop produkowana jest na bazie nylonu połączonego ze spandeksem, co nadaje większą elastyczność.

Rajstopy w modzie mają standardową konstrukcję. W talii osadzona jest mocna gumka. Część przykrywająca biodra jest wykonana z grubszego materiału niż dolna część rajstop. Klin (jeśli jest) bywa także zrobiony z grubszego materiału, czasem z bawełny. W XVI wieku rajstopy były noszone przez mężczyzn, np. przez amerykańską i europejską arystokrację. Jednak ten trend zmienił się, gdy mężczyźni zaczęli ubierać spodnie. Od XX wieku rajstopy są ubierane głównie przez kobiety. Jednak w ostatnich latach zaczęto tworzyć wersje rajstop dla mężczyzn, w celu ogrzania nóg i ulepszenia krążenia krwi oraz przede wszystkim komfortu.

Rajstopy dziecięce (w odniesieniu do tej wersji ubrania częściej używa się nazwy "rajtuzy") zazwyczaj wykonywane są z bawełny i są bardziej odporne na uszkodzenia od delikatnej dzianiny nylonowej.

PATRON Franciszek Gębka Sp.J.

 

05-830 Nadarzyn-Wolica,
Al. Katowicka 62

NIP 118-175-80-94,
Regon: 015839596

email: patron.hurt@gmail.com

 

 

Design by Red InGo | Strony www
Wypożyczalnia samochodów warszawa